Vishay/BCcomponents BFC237513202
BFC237513202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237513202
Brief Description
CAP FILM 2NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237513202.pdf
Availability of BFC237513202
QUANTITY
BFC237513202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237513202
Internal Part NumberEIS-BFC237513202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237513202
Related LinksBFC237, BFC237513202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237513202 Details Description
Related parts for BFC237513202
FIXED IND 330UH 860MA 780 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/8 X 1/4" datasheet.pdf
CORD COIL SGL-ENDED 6-6 WHITE 5' datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 700K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf