Vishay/BCcomponents BFC237513222
BFC237513222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237513222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237513222.pdf
Availability of BFC237513222
QUANTITY
BFC237513222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237513222
Internal Part NumberEIS-BFC237513222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237513222
Related LinksBFC237, BFC237513222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237513222 Details Description
Related parts for BFC237513222
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 30A 600V datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
ONE-SIDE MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf