Vishay/BCcomponents BFC237513392
BFC237513392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237513392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237513392.pdf
Availability of BFC237513392
QUANTITY
BFC237513392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237513392
Internal Part NumberEIS-BFC237513392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237513392
Related LinksBFC237, BFC237513392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237513392 Details Description
Related parts for BFC237513392
IDC CABLE - CKR40G/AE40G/CKR40G datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 20KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf