Vishay/BCcomponents BFC237514112
BFC237514112 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514112
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.1NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514112.pdf
Availability of BFC237514112
QUANTITY
BFC237514112 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514112
Internal Part NumberEIS-BFC237514112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514112
Related LinksBFC237, BFC237514112 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514112 Details Description
Related parts for BFC237514112
CONN HEADER .100 DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.2VC DO15 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 9 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 7UH N30 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 440MA 230 MOHM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf