Vishay/BCcomponents BFC237514124
BFC237514124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514124.pdf
Availability of BFC237514124
QUANTITY
BFC237514124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514124
Internal Part NumberEIS-BFC237514124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514124
Related LinksBFC237, BFC237514124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514124 Details Description
Related parts for BFC237514124
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.5V 5SSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY LGH-1 BULKHEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD80 datasheet.pdf