Vishay/BCcomponents BFC237514753
BFC237514753 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514753
Brief Description
CAP FILM 75NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514753.pdf
Availability of BFC237514753
QUANTITY
BFC237514753 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514753
Internal Part NumberEIS-BFC237514753
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.075µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514753
Related LinksBFC237, BFC237514753 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514753 Details Description
Related parts for BFC237514753
SLEEVE CONN 8.5X4MM AKZ4 SS datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS W/B 2.0MM datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf