Vishay/BCcomponents BFC237514823
BFC237514823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514823
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514823.pdf
Availability of BFC237514823
QUANTITY
BFC237514823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514823
Internal Part NumberEIS-BFC237514823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514823
Related LinksBFC237, BFC237514823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514823 Details Description
Related parts for BFC237514823
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 350W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 32DL POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 275K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR FT 6000 datasheet.pdf
WEDGE BULB SOCKET 2PLCL 266MM datasheet.pdf