Vishay/BCcomponents BFC237514823
BFC237514823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514823
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514823.pdf
Availability of BFC237514823
QUANTITY
BFC237514823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514823
Internal Part NumberEIS-BFC237514823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514823
Related LinksBFC237, BFC237514823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514823 Details Description
Related parts for BFC237514823
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 76A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.2A 430 MOHM SMD datasheet.pdf
60712-29 CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf