Vishay/BCcomponents BFC237515124
BFC237515124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515124
Brief Description
CAP FILM 120NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515124.pdf
Availability of BFC237515124
QUANTITY
BFC237515124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515124
Internal Part NumberEIS-BFC237515124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515124
Related LinksBFC237, BFC237515124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515124 Details Description
Related parts for BFC237515124
RES SMD 0.5 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC FPGA 226 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
HDAC64 DR FEMALE 10 CKT GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf