Vishay/BCcomponents BFC237515162
BFC237515162 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515162
Brief Description
CAP FILM 1.6NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515162.pdf
Availability of BFC237515162
QUANTITY
BFC237515162 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515162
Internal Part NumberEIS-BFC237515162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515162
Related LinksBFC237, BFC237515162 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515162 Details Description
Related parts for BFC237515162
TRANS NPN 10V 4A E-LINE datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN KEY RETENT FOR MINI-FIT JR datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1K OHM 5% AXL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf