Vishay/BCcomponents BFC237515162
BFC237515162 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515162
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.6NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515162.pdf
Availability of BFC237515162
QUANTITY
BFC237515162 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515162
Internal Part NumberEIS-BFC237515162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515162
Related LinksBFC237, BFC237515162 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515162 Details Description
Related parts for BFC237515162
RES SMD 154K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRIMPER (B) FOR MKS-L-10-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
HDM SPARE PART KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf