Vishay/BCcomponents BFC237515272
BFC237515272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515272.pdf
Availability of BFC237515272
QUANTITY
BFC237515272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515272
Internal Part NumberEIS-BFC237515272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.256" W (14.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515272
Related LinksBFC237, BFC237515272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515272 Details Description
Related parts for BFC237515272
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERM 12.5A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP LOGARITHMIC 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 510 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN 20POS DUAL PLUG datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 125W 2.5A 55FW1 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W SMA datasheet.pdf