Vishay/BCcomponents BFC237515272
BFC237515272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515272.pdf
Availability of BFC237515272
QUANTITY
BFC237515272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515272
Internal Part NumberEIS-BFC237515272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.256" W (14.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515272
Related LinksBFC237, BFC237515272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515272 Details Description
Related parts for BFC237515272
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf