Vishay/BCcomponents BFC237515433
BFC237515433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515433.pdf
Availability of BFC237515433
QUANTITY
BFC237515433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515433
Internal Part NumberEIS-BFC237515433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515433
Related LinksBFC237, BFC237515433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515433 Details Description
Related parts for BFC237515433
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SINK 31MM X 31MM X 9.5MM datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED COOL WHT DIFF 2MINI PLCC SMD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf