Vishay/BCcomponents BFC237517273
BFC237517273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237517273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237517273.pdf
Availability of BFC237517273
QUANTITY
BFC237517273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237517273
Internal Part NumberEIS-BFC237517273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237517273
Related LinksBFC237, BFC237517273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237517273 Details Description
Related parts for BFC237517273
IC Z8 512 BYTE OTP 8MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M CONN AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
8X3 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf