Vishay/BCcomponents BFC237520113
BFC237520113 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520113
Brief Description
CAP FILM 11NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520113.pdf
Availability of BFC237520113
QUANTITY
BFC237520113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520113
Internal Part NumberEIS-BFC237520113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520113
Related LinksBFC237, BFC237520113 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520113 Details Description
Related parts for BFC237520113
MOSFET N-CH 30V 9A D-PAK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN 1.25MM FEMALE HOUSING 2PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 485MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC871LC5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf