Vishay/BCcomponents BFC237520513
BFC237520513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520513
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520513.pdf
Availability of BFC237520513
QUANTITY
BFC237520513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520513
Internal Part NumberEIS-BFC237520513
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520513
Related LinksBFC237, BFC237520513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520513 Details Description
Related parts for BFC237520513
RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10DFN datasheet.pdf
TIMER INTRVL 30S 115VAC PANEL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV70533-596 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
COARSE SPACER datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SRT datasheet.pdf