Vishay/BCcomponents BFC237520823
BFC237520823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520823
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520823.pdf
Availability of BFC237520823
QUANTITY
BFC237520823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520823
Internal Part NumberEIS-BFC237520823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.374" W (30.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520823
Related LinksBFC237, BFC237520823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520823 Details Description
Related parts for BFC237520823
IDC CABLE-APR44A/ AE50G / X datasheet.pdf
RES 430 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 2A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
8336-12 WIRE STOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HDR 10POS 2 9MM R/A SHT LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT WEDGE 12POS ORANGE datasheet.pdf
PLUG HORIZ 508MM 4CMTG END GR datasheet.pdf