Vishay/BCcomponents BFC237521104
BFC237521104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237521104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237521104.pdf
Availability of BFC237521104
QUANTITY
BFC237521104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237521104
Internal Part NumberEIS-BFC237521104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237521104
Related LinksBFC237, BFC237521104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237521104 Details Description
Related parts for BFC237521104
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048V/H1505TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC TXRX LVTTL-GTL 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6SOT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf