Vishay/BCcomponents BFC237521104
BFC237521104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237521104
Brief Description
CAP FILM 100NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237521104.pdf
Availability of BFC237521104
QUANTITY
BFC237521104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237521104
Internal Part NumberEIS-BFC237521104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237521104
Related LinksBFC237, BFC237521104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237521104 Details Description
Related parts for BFC237521104
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 12V 5TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
OSC XO 6.78MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC LNG HNG L datasheet.pdf
TRANS BRT NPN 50V 100MA SC70-3 datasheet.pdf