Vishay/BCcomponents BFC237522123
BFC237522123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522123
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522123.pdf
Availability of BFC237522123
QUANTITY
BFC237522123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522123
Internal Part NumberEIS-BFC237522123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237522123
Related LinksBFC237, BFC237522123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237522123 Details Description
Related parts for BFC237522123
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 2400 MM datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf