Vishay/BCcomponents BFC237522182
BFC237522182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522182
Brief Description
CAP FILM 1.8NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522182.pdf
Availability of BFC237522182
QUANTITY
BFC237522182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522182
Internal Part NumberEIS-BFC237522182
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237522182
Related LinksBFC237, BFC237522182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237522182 Details Description
Related parts for BFC237522182
CAP ALUM 2200UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN REAR PANEL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 6 POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 88POS datasheet.pdf