Vishay/BCcomponents BFC237522431
BFC237522431 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522431
Brief Description
CAP FILM 430PF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522431.pdf
Availability of BFC237522431
QUANTITY
BFC237522431 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522431
Internal Part NumberEIS-BFC237522431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237522431
Related LinksBFC237, BFC237522431 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237522431 Details Description
Related parts for BFC237522431
JUMPER-H1501TR/A3048Y/X 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 350MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 22 GA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf