Vishay/BCcomponents BFC237522682
BFC237522682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522682
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522682.pdf
Availability of BFC237522682
QUANTITY
BFC237522682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522682
Internal Part NumberEIS-BFC237522682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237522682
Related LinksBFC237, BFC237522682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237522682 Details Description
Related parts for BFC237522682
Crystal 30.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 9A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10.16MM datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 8POS datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO41 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 0.5W datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR I2C/SMBUS 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf