Vishay/BCcomponents BFC237522682
BFC237522682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522682.pdf
Availability of BFC237522682
QUANTITY
BFC237522682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522682
Internal Part NumberEIS-BFC237522682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237522682
Related LinksBFC237, BFC237522682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237522682 Details Description
Related parts for BFC237522682
DIODE GEN PURP 150V 4A AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf