Vishay/BCcomponents BFC237523103
BFC237523103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237523103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237523103.pdf
Availability of BFC237523103
QUANTITY
BFC237523103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237523103
Internal Part NumberEIS-BFC237523103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237523103
Related LinksBFC237, BFC237523103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237523103 Details Description
Related parts for BFC237523103
FOAM REPLACE FOR SE720 3PCS datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
831330 I W2 W/BI POLAR LEVR 54A2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W SMBG datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf