Vishay/BCcomponents BFC237523201
BFC237523201 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237523201
Brief Description
CAP FILM 200PF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237523201.pdf
Availability of BFC237523201
QUANTITY
BFC237523201 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237523201
Internal Part NumberEIS-BFC237523201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237523201
Related LinksBFC237, BFC237523201 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237523201 Details Description
Related parts for BFC237523201
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
RES 75K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf