Vishay/BCcomponents BFC237524152
BFC237524152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237524152
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237524152.pdf
Availability of BFC237524152
QUANTITY
BFC237524152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237524152
Internal Part NumberEIS-BFC237524152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,750
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237524152
Related LinksBFC237, BFC237524152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237524152 Details Description
Related parts for BFC237524152
CONN HEADER VERT 8POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 100MW VMD2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220AC datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf