Vishay/BCcomponents BFC237524331
BFC237524331 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237524331
Brief Description
CAP FILM 330PF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237524331.pdf
Availability of BFC237524331
QUANTITY
BFC237524331 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237524331
Internal Part NumberEIS-BFC237524331
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237524331
Related LinksBFC237, BFC237524331 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237524331 Details Description
Related parts for BFC237524331
IDE4K 1.8" FLASH DISK 3GB datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 4POS PIN datasheet.pdf