Vishay/BCcomponents BFC237524561
BFC237524561 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237524561
Brief Description
CAP FILM 560PF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237524561.pdf
Availability of BFC237524561
QUANTITY
BFC237524561 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237524561
Internal Part NumberEIS-BFC237524561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237524561
Related LinksBFC237, BFC237524561 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237524561 Details Description
Related parts for BFC237524561
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 1588.66 MHZ SMD datasheet.pdf
RES 27 OHM 8W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 15.916K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf