Vishay/BCcomponents BFC237524752
BFC237524752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237524752
Brief Description
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237524752.pdf
Availability of BFC237524752
QUANTITY
BFC237524752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237524752
Internal Part NumberEIS-BFC237524752
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237524752
Related LinksBFC237, BFC237524752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237524752 Details Description
Related parts for BFC237524752
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 96CPR 1/4" datasheet.pdf
MTEI CONN 12P REC ASSY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 62K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf