Vishay/BCcomponents BFC237525272
BFC237525272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237525272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237525272.pdf
Availability of BFC237525272
QUANTITY
BFC237525272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237525272
Internal Part NumberEIS-BFC237525272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237525272
Related LinksBFC237, BFC237525272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237525272 Details Description
Related parts for BFC237525272
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC QUAD 8-BIT SERIAL D/A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 4.7K OHM 11SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf