Vishay/BCcomponents BFC237525431
BFC237525431 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237525431
Brief Description
CAP FILM 430PF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237525431.pdf
Availability of BFC237525431
QUANTITY
BFC237525431 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237525431
Internal Part NumberEIS-BFC237525431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance430pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237525431
Related LinksBFC237, BFC237525431 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237525431 Details Description
Related parts for BFC237525431
LED BLUE/RED DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOP datasheet.pdf
IC VGA INTERFACE 16-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 2MB SPI SER 8WLCSP datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf