Vishay/BCcomponents BFC237525621
BFC237525621 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237525621
Brief Description
CAP FILM 620PF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237525621.pdf
Availability of BFC237525621
QUANTITY
BFC237525621 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237525621
Internal Part NumberEIS-BFC237525621
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance620pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237525621
Related LinksBFC237, BFC237525621 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237525621 Details Description
Related parts for BFC237525621
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDR RA SR .200 GP datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 2X4 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DSUB 15 M CRIMP NMB datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 14X4X8" 7A VFN datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf