Vishay/BCcomponents BFC237526153
BFC237526153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237526153
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237526153.pdf
Availability of BFC237526153
QUANTITY
BFC237526153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237526153
Internal Part NumberEIS-BFC237526153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237526153
Related LinksBFC237, BFC237526153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237526153 Details Description
Related parts for BFC237526153
RES SMD 47 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 6A 125V datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 16.5"L X 14.72"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN 9POS 3 WAY BACKSHELL METAL datasheet.pdf
IC FPGA 46 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf