Vishay/BCcomponents BFC237526202
BFC237526202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237526202
Brief Description
CAP FILM 2NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237526202.pdf
Availability of BFC237526202
QUANTITY
BFC237526202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237526202
Internal Part NumberEIS-BFC237526202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237526202
Related LinksBFC237, BFC237526202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237526202 Details Description
Related parts for BFC237526202
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE CLAMP BLACK 9/16"DIA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 3.8A 113 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG 5OUT BCK/LINEAR 40TQFN datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf