Vishay/BCcomponents BFC237526302
BFC237526302 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237526302
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237526302.pdf
Availability of BFC237526302
QUANTITY
BFC237526302 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237526302
Internal Part NumberEIS-BFC237526302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237526302
Related LinksBFC237, BFC237526302 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237526302 Details Description
Related parts for BFC237526302
SSD 176GB SCSI datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 9.9 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MCU TXRX IEEE802.15.4 40HVQFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR TQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Filterless, High Efficiency, Mono 3 W Class-D Audio Amplifier IC datasheet.pdf