Vishay/BCcomponents BFC237527912
BFC237527912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237527912
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237527912.pdf
Availability of BFC237527912
QUANTITY
BFC237527912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237527912
Internal Part NumberEIS-BFC237527912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package700
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237527912
Related LinksBFC237, BFC237527912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237527912 Details Description
Related parts for BFC237527912
CONN HEADER RTANG 4POS .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 13.2W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 250VAC QC TERM datasheet.pdf
IC 16-CHAN RECORD MUX 144-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf