Vishay/BCcomponents BFC237527912
BFC237527912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237527912
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237527912.pdf
Availability of BFC237527912
QUANTITY
BFC237527912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237527912
Internal Part NumberEIS-BFC237527912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237527912
Related LinksBFC237, BFC237527912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237527912 Details Description
Related parts for BFC237527912
CONN RCPT 14-16AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 560V 16A TO-262 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
IMPACT BP 2X16 GL SN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 250VAC X7R 2008 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf