Vishay/BCcomponents BFC237528271
BFC237528271 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237528271
Brief Description
CAP FILM 270PF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237528271.pdf
Availability of BFC237528271
QUANTITY
BFC237528271 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237528271
Internal Part NumberEIS-BFC237528271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237528271
Related LinksBFC237, BFC237528271 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237528271 Details Description
Related parts for BFC237528271
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
FB-5R,ASY,060,SIG,HDR,SL,4.25 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.7A 510 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf