Vishay/BCcomponents BFC237531102
BFC237531102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237531102
Brief Description
CAP FILM 1NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237531102.pdf
Availability of BFC237531102
QUANTITY
BFC237531102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237531102
Internal Part NumberEIS-BFC237531102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237531102
Related LinksBFC237, BFC237531102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237531102 Details Description
Related parts for BFC237531102
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 2-1 QUAD SELECT/MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 2A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11A TO262 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 290MA 8.23 OHM datasheet.pdf