Vishay/BCcomponents BFC237531153
BFC237531153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237531153
Brief Description
CAP FILM 15NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237531153.pdf
Availability of BFC237531153
QUANTITY
BFC237531153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237531153
Internal Part NumberEIS-BFC237531153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.374" W (26.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237531153
Related LinksBFC237, BFC237531153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237531153 Details Description
Related parts for BFC237531153
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ER6022-022NESS 2N/C+2N/O 1/2 " N datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 2GHZ 40QFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf