Vishay/BCcomponents BFC237531222
BFC237531222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237531222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237531222.pdf
Availability of BFC237531222
QUANTITY
BFC237531222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237531222
Internal Part NumberEIS-BFC237531222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237531222
Related LinksBFC237, BFC237531222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237531222 Details Description
Related parts for BFC237531222
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 34POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf