Vishay/BCcomponents BFC237531751
BFC237531751 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237531751
Brief Description
CAP FILM 750PF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237531751.pdf
Availability of BFC237531751
QUANTITY
BFC237531751 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237531751
Internal Part NumberEIS-BFC237531751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance750pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237531751
Related LinksBFC237, BFC237531751 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237531751 Details Description
Related parts for BFC237531751
IC AMP DIFF LOW-DISTORTION 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPST 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SOD128 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V 20% BX 1808 datasheet.pdf