Vishay/BCcomponents BFC237532821
BFC237532821 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237532821
Brief Description
CAP FILM 820PF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237532821.pdf
Availability of BFC237532821
QUANTITY
BFC237532821 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237532821
Internal Part NumberEIS-BFC237532821
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237532821
Related LinksBFC237, BFC237532821 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237532821 Details Description
Related parts for BFC237532821
RES SMD 510 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
21 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 450MA 660 MOHM datasheet.pdf