Vishay/BCcomponents BFC237534751
BFC237534751 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237534751
Brief Description
CAP FILM 750PF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237534751.pdf
Availability of BFC237534751
QUANTITY
BFC237534751 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237534751
Internal Part NumberEIS-BFC237534751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237534751
Related LinksBFC237, BFC237534751 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237534751 Details Description
Related parts for BFC237534751
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" .50MM 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf