Vishay/BCcomponents BFC237535272
BFC237535272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237535272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237535272.pdf
Availability of BFC237535272
QUANTITY
BFC237535272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237535272
Internal Part NumberEIS-BFC237535272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237535272
Related LinksBFC237, BFC237535272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237535272 Details Description
Related parts for BFC237535272
RES SMD 1.3K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 33 OHM 20SOIC datasheet.pdf