Vishay/BCcomponents BFC237535752
BFC237535752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237535752
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237535752.pdf
Availability of BFC237535752
QUANTITY
BFC237535752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237535752
Internal Part NumberEIS-BFC237535752
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237535752
Related LinksBFC237, BFC237535752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237535752 Details Description
Related parts for BFC237535752
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC 12-BIT CMOS D/A CONV 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 28.8VC DO204AC datasheet.pdf
GYROSCOPE DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVCMOS 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf