Vishay/BCcomponents BFC237536112
BFC237536112 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237536112
Brief Description
CAP FILM 1.1NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237536112.pdf
Availability of BFC237536112
QUANTITY
BFC237536112 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237536112
Internal Part NumberEIS-BFC237536112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237536112
Related LinksBFC237, BFC237536112 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237536112 Details Description
Related parts for BFC237536112
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 240 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 185MA SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf