Vishay/BCcomponents BFC237540153
BFC237540153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237540153
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237540153.pdf
Availability of BFC237540153
QUANTITY
BFC237540153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237540153
Internal Part NumberEIS-BFC237540153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237540153
Related LinksBFC237, BFC237540153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237540153 Details Description
Related parts for BFC237540153
REGULATOR 2A 5V TAB MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 320W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2MB datasheet.pdf
D4NL-4GDG-B4 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 250MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf